Reklama
Vim. Kurs video. Zostań administratorem systemów IT
  • Bielsko-Biała
Popularne
149 za osobę

Obierz kurs na… jeden z ulubionych edytorów programistów Unix

Edytor tekstowy Vim to właściwie wieloplatformowy klon edytora tekstu vi. Jego możliwości jednak są większe od vi, aktualnie więc Vim jest chętnie wybierany przez programistów pracujących w systemach uniksowych i pochodnych. W związku z tym ktoś, kto planuje karierę developera, testera, czy – właśnie – administratora tego typu systemów, powinien się zapoznać także z edytorem Vim. Bo choć nie należy on do najprostszych w obsłudze i nie jest intuicyjny, to gdy już się go w pełni opanuje, ujawnia swoje zalety, a praca w nim przynosi wymierne korzyści.

Edytor tekstowy Vim należy do rodziny wolnego oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym. Wydany po raz pierwszy w 1991 roku, jest stale usprawniany i rozwijany. Linuksowcy naprawdę go lubią – Vim kilkukrotnie został uznany za najpopularniejszy edytor tekstowy przez społeczność skupioną wokół „Linux Journal”. Także autorzy proponowanego przez nas kursu często pracują z Vimem – i chętnie pomogą Ci się z nim zapoznać. Przybliżą go w sposób możliwie prosty, tak by można było szybko pojąć, o co w nim chodzi, poznać komendy i zacząć samemu działać w tym edytorze.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

W trakcie kursu:

  • Dowiesz się, czym jest Vim.
  • Skonfigurujesz swoje środowisko pracy.
  • Poznasz metody działania z tekstem w Vimie.
  • Opanujesz tajniki funkcji dostępnych w edytorze.
  • Zobaczysz, jakie ułatwiające pracę skróty oferuje Vim.

Co więcej…

  • Zbudujesz własne środowisko edytorskie i programistyczne.

Vim. Kurs video. Zostań administratorem systemów IT ukończysz na poziomie podstawowym, co oznacza, że zapoznasz się z najważniejszymi informacjami o środowisku Vim i jego funkcjach oraz uzyskasz umiejętności potrzebne do rozpoczęcia w nim pracy. Szkolenie przygotuje Cię do pisania tekstu i zarządzania nim w prosty sposób.

Tylko dla orłów? Niekoniecznie

Początkujący programiści wydają się czasem nieco onieśmieleni Vimem. Powodów jest kilka. Komuś, kto nigdy nie miał z nim do czynienia, Vim może się wydawać wizualnie ubogi, do tego trudny w obsłudze. Wreszcie sam wygląd tekstu – taki „nieestetyczny”. Okazuje się jednak, że większość tych cech Vima to nie wady – znajomość komend i sposobu poruszania się w edytorze pozwala łatwo poprawić jego wygląd. Problemy z obsługą szybko znikają w miarę praktyki, a to, jak wygląda tekst… cóż, co kto lubi i jak komu wygodnie. Za to Vim jest dostępny za darmo na wszystkie duże systemy: Linux to oczywiste, ale także Windows i macOS. Edytor nie ma menu, wszystko rozgrywa się tu z zastosowaniem skrótów klawiszowych. Znowu – co kto lubi. Początki z Vimem bywają w związku z tym trudne, ale posiada on praktycznie wszystko, co tego typu edytor tekstu mieć powinien. Do tego mnóstwo dostępnych od ręki wtyczek, obszerna dokumentacja i… nasz kurs! Pamiętaj, jeśli czegoś brakuje Ci w Vimie, oznacza to, że po prostu jeszcze nie dotarłeś do odpowiedniego skrótu lub wiedzy, jak się dana funkcja nazywa. Bo że ona gdzieś w Vimie jest, to pewne.

Przegląd