Reklama
Testy E2E. Kurs video. Protractor, Cypress, Cucumber
  • Szczecin
Popularne
149 za osobę

Obierz kurs na… testowanie aplikacji jako całości

Aplikacje webowe otaczają nas zewsząd. Używamy ich do zamawiania jedzenia, robienia zakupów, rozrywki, kontaktowania się z rodziną i ze znajomymi, nauki czy pracy; często od nich zależą nasze pieniądze, a nawet zdrowie. W związku z tym nam, programistom, powinno szczególnie zależeć na tym, by były one niezawodne. A to wymaga dobrego testowania. Testować kod można na wiele sposobów: manualnie, automatycznie, jednostkowo, integracyjnie, kontraktowo, mutacyjnie, metodą end-to-end (E2E). Ponieważ jednak liczba funkcjonalności w kolejnych aplikacjach rośnie, nie sposób w pełni manualnie sprawdzić wszystkich scenariuszy. Stąd uwaga świata informatycznego kieruje się ku testom automatycznym.

Dobrze zaprogramowane testy automatyczne mogą znacznie ułatwić codzienną pracę zespołów developerskich, zwolnić sporo czasu poświęcanego do tej pory choćby na ręczne testy regresyjne, dzięki czemu można go poświęcić więcej na dopracowywanie i rozwijanie produktu. Dlatego też w ramach tego kursu skupiamy się na zagadnieniu przeprowadzania testów automatycznych end-to-end, czyli traktujących aplikację jako nierozerwalną całość. Ponieważ sporo aplikacji jest tworzonych z wykorzystaniem frameworka Angular, to na jego przykładzie pokażemy testy E2E. Użyjemy dwóch bibliotek do testowania: Protractora, stosowanego do aplikacji angularowych, i Cypressa, którego można użyć również w aplikacjach napisanych w innych technologiach. Poruszymy też pokrótce kwestie BDD (behavior-driven development) i na przykładzie biblioteki Cucumber zobaczymy, jak mogłaby wyglądać dokumentacja w postaci scenariuszy testowych.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia

W trakcie kursu:

  • Zdobędziesz wiedzę o testach E2E i dowiesz się, czym są i jak je przeprowadzać.
  • Poznasz narzędzia do testowania: Protractor, Cypress i Cucumber.
  • Nabędziesz umiejętność samodzielnego wyboru technologii i pisania testów E2E.

Co więcej…

  • Zyskasz podstawy do dalszego zgłębiania tematów związanych z jakością (jak piramida testów, metryki) i metodykami, takimi jak BDD.

Testy E2E. Kurs video. Protractor, Cypress, Cucumber porusza tematy średnio i całkiem zaawansowane, ale zaczyna się od spraw zupełnie podstawowych i większość materiału dotyczy tych właśnie tematów. Po ukończeniu kursu będziesz w stanie rozpocząć samodzielne pisanie testów E2E z wykorzystaniem wymienionych technologii – i to jest główny cel tego kursu.

Po co komu testowanie

Cóż, prawda jest taka, że testowanie nie jest tym, co tygrysy (programiści) lubią najbardziej. Wiadomo, zajmuje czas, hamuje pracę, zmusza do cofania się i wprowadzania poprawek… Tyle że produkt nieprzetestowany to produkt nieużyteczny. Z błędami, gorzej działający, czasami wcale. Stąd testy, testy i jeszcze raz testy – albo klient się mocno zdenerwuje, gdy otrzyma kolejną wersję beta. I następną. I jeszcze jedną. Jeśli więc jesteś programistą, działającym w zespole lub freelancerem – testuj. A przynajmniej posiądź wiedzę na temat rodzajów testów i technologii, które służą do testowania, ich możliwości, wymogów, efektów. Dzięki temu będziesz wypuszczać lepszej jakości aplikacje i robić to (wbrew pozorom) szybciej i taniej. Bo nie ma nic mniej opłacalnego niż niezakończony, nieodebrany przez klienta projekt!

Przegląd

Korzyści:

  • Zdobędziesz wiedzę o testach E2E i dowiesz się, czym są i jak je przeprowadzać.
  • Poznasz narzędzia do testowania: Protractor, Cypress i Cucumber.
  • Nabędziesz umiejętność samodzielnego wyboru technologii i pisania testów E2E.