Reklama
Linux. Kurs video. SSH, terminal, skrypty i automatyzacja
  • Skierniewice
119 za osobę

Obierz kurs na… ćwiczenia z Linuksa

Linux z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Uniksopodobne systemy operacyjne bazujące na linuksowym jądrze funkcjonują praktycznie w każdej średniej i większej organizacji, a także – tu już niemal obowiązkowo – w przedsiębiorstwach wyspecjalizowanych w działalności informatycznej, niezależnie od ich wielkości. A że firm przybywa, przybywa też zadań powierzanych urządzeniom działającym pod Linuksem, wciąż więc potrzeba specjalistów, którzy potrafią współpracować z tym systemem. Jego znajomości wymaga się nie tylko od programistów czy ekspertów z zakresu DevOps. Również ten, kto chce pracować jako administrator systemów czy nawet tester oprogramowania, musi się przygotować do pracy z którymś z uniksopodobnych systemów operacyjnych.

Kurs, który Ci dziś proponujemy, ma za zadanie wprowadzić Cię w temat i zapoznać z systemem Ubuntu. Nie bez przyczyny – odkąd Red Hat utrącił inną bezpłatną dystrybucję Linuksa, czyli CentOS, to Ubuntu wspina się na szczyty popularności i jest wymagany w wielu przedsięwzięciach biznesowych. Dlatego warto się z nim zaprzyjaźnić i opanować jego narzędzia. Nasze szkolenie bazuje na wersji Ubuntu 22.04, jednak proponowane w nim ćwiczenia z SSH, poruszania się po terminalu z wykorzystaniem skryptów Bash czy obsługi narzędzi takich jak Tmux bez problemu zaadaptujesz do dowolnej posiadanej przez Ciebie wersji systemu. Dowiesz się także, w jaki sposób możesz skorzystać z SSH w codziennej pracy, zgłębisz szczegóły dotyczące budowy skryptów i tajniki związane z ich pisaniem.

Uwaga! Kurs ma wymiar głęboko praktyczny i dlatego bazuje na ćwiczeniach. Każde z nich zaczyna się od zadanego przez autora pytania. Jeśli znasz odpowiedź – świetnie. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi, nie ma problemu: wszystko zostanie wyjaśnione krok po kroku, w jasny, zrozumiały sposób.

Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia

W ramach kursu między innymi:

  • Dowiesz się, jak poruszać się w konsoli systemu Linux
  • Poznasz tajniki protokołu połączeń SSH
  • Opanujesz wiedzę dotyczącą pisania skryptów i implementowania do nich dodatkowych narzędzi
  • Zrozumiesz, czym są funkcje i jak działają pętle
  • Przyswoisz sposoby używania zmiennych i argumentów przekazywanych do skryptu

Co więcej…

  • Szkoląc się, poznasz wiele sprytnych sposobów na ułatwienie sobie pracy dzięki zautomatyzowaniu niektórych działań

Linux. Kurs video. SSH, terminal, skrypty i automatyzacja jest przeznaczony dla osób, które posiadają już pewne podstawy Linuksa i potrafią poruszać się w konsoli terminala. A zatem, zanim sięgniesz po to szkolenie, skorzystaj z kursu (lub innego źródła wiedzy) wprowadzającego w zagadnienie.

Od developera do testera

Napisać, że Linux to system operacyjny pierwszego wyboru większości informatyków, to nic nie napisać. Przeciętnemu użytkownikowi komputera system ten może nie wydawać się tak przyjazny i intuicyjny, jak komercyjne odpowiedniki. Jednak programistom, specjalistom DevOps, adminom i testerom przynosi wiele korzyści – jest bezpieczny, uniwersalny i niezwykle elastyczny, dzięki czemu można go swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy Twoją specjalizacją będzie pisanie skryptów, usprawnianie pracy dzięki automatyzowaniu procesów, koordynowanie pracy serwerów, tworzenie sieci i przydzielanie uprawnień ich użytkownikom, testowanie oprogramowanie, czy też wspieranie innych członków zespołu – Linux, Ubuntu i inne systemy z tej rodziny najprawdopodobniej wkrótce będą dla Ciebie oprogramowaniem podstawowym. Poznaj je już dziś i przygotuj się na długą, udaną współpracę.

Przegląd