Obierz kurs na… pracę z aplikacjami kontenerowymi
Konteneryzacja jest alternatywą dla wirtualizacji. W pracy z nowo wdrażanymi, testowanymi czy usprawnianymi aplikacjami pozwala ograniczyć wykorzystanie zasobów i uruchamiać niezależnie wiele aplikacji na jednej maszynie. Kontenery są od siebie całkowicie odizolowane, nic o sobie nawzajem nie „wiedzą”, każdy zawiera własne środowisko. I właśnie ze względu na te zalety, choć temat jest stosunkowo świeży – na przykład ze współpracującego z Dockerem Kubernetesa można korzystać dopiero od około dziesięciu lat – konteneryzacja coraz częściej wygrywa z wirtualizacją, a sam Kubernetes staje się narzędziem powszechnie używanym w firmach IT i przez samodzielnych programistów. Nie bez znaczenia jest to, że gotowy, poświęcony mu moduł posiada praktycznie każde rozwiązanie chmurowe (takie jak Azure, GCP, AWS).
A to oznacza, że osoba przygotowująca się do zawodu programisty DevOps, developera, administratora, także data scientist lub specjalisty do spraw business intelligence, powinna być zaznajomiona ze sposobem funkcjonowania i możliwościami, jakie oferuje platforma Kubernetes. Wiedzy na jej temat wymagają bardzo często przyszli pracodawcy. Nawet jeśli nie oczekują jej od razu, można być praktycznie pewnym, że prędzej czy później, w jednym, drugim albo trzecim projekcie, pojawi się konieczność skorzystania z konteneryzacji, a skoro tak, to do gry wkroczy Docker – i Kubernetes właśnie. Dlatego też nasz kurs skupia się na podstawach pracy z tą platformą. Dowiesz się z niego, jak współpracować z jej najpopularniejszymi obiektami. Po ukończeniu szkolenia będziesz posiadać wiedzę, którą oferują kilkudniowe kursy dotyczące zasad wdrażania aplikacji właśnie w klaster Kubernetesa.
Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia
W ramach naszego kursu:
- Dowiesz się, jak stworzyć klaster za pomocą minikube
- Przekonasz się, czym jest manifest YAML
- Nauczysz się uruchamiać pod w klastrze – imperatywnie i deklaratywnie
- Zrobisz interakcję z podem i wprowadzisz dodatkowe opcje do jego kontenerów
- Uruchomisz aplikację typu HA z wykorzystaniem ReplicaSet i Deployment
- Wdrożysz nową wersję aplikacji, zweryfikujesz jej status i wykonasz rollback (wycofasz zmiany)
- Poznasz strategie wdrożeniowe
- Będziesz zarządzać zasobami w ramach klastra
- Wykonasz operacje cykliczne za pomocą CronJob i Job
- Wprowadzisz komunikację sieciową pomiędzy podami, wewnątrz i na zewnątrz klastra
- Zapoznasz się z obiektem Service i jego rodzajami
- Zobaczysz, jak przechowywać dane poza podem z wykorzystaniem wolumenu, a także jak je definiować wewnątrz poda, również jako niezależnie obiekty K8s
- Zrealizujesz konfigurację z wykorzystaniem DaemonSet, ConfigMap i Secret
- Poznasz ciekawe opcje testowania plików konfiguracyjnych i możliwości ich edytowania na poziomie klastra
- Zmonitorujesz klaster (dashboard)
Przegląd
- Kategoria: Programowanie
- Czas trwania szkolenia: 5 godz. 25 min.
- Termin rozpoczęcia: Nabór ciągły
- Kliknij i zapisz się na szkolenie