Konfiguracja Gita – odkrywamy karty
Git to rozproszony system kontroli wersji. Rozproszony i kontrowersyjny, bo przez jednych kochany, a przez innych znienawidzony! Niezależnie od tego, jakie uczucia żywisz do Gita, jest to narzędzie wciąż zyskujące na popularności, a co za tym idzie – nie da się bez końca unikać zaznajomienia się z nim. W pewnym momencie trzeba zaprzyjaźnić się z Gitem. Może to właśnie ten moment? Jeśli uznajesz, że tak, zapraszamy na szkolenie!
Git to nie tylko zestaw komend i magicznych przełączników, Git to także konfiguracja. To całe morze, ba, ocean konfiguracji. Bo o ile zrobienie commitu to stosunkowo prosta sprawa, o tyle wpłynięcie na pewne aspekty jego tworzenia w sposób trwały to już zupełnie co innego. Dużo większy kaliber zadania. A przecież na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w Gicie nie chodzi przede wszystkim o konfigurację… Tymczasem okazuje się, że praktycznie każda operacja, jaką w nim wykonujemy, opiera się właśnie na konfiguracji!
Co Cię czeka podczas naszego profesjonalnego szkolenia?
W trakcie tego kursu video:
- Dowiesz się, czym jest konfiguracja, i odpowiesz sobie sam, czego wolisz używać, żeby ją zmieniać.
- Nauczysz się sprawnie lawirować między kolejnymi poziomami konfiguracji oraz dzielić ją na mniejsze elementy.
- Zrozumiesz, że niepilnowany koniec linii może spowodować więcej szkód, niż by się mogło wydawać.
- Zagłębisz się w temat końców linii, aby zobaczyć, że linia linii nierówna.
- Poznasz hooki w Gicie i zrozumiesz, że nie potrzeba niczego więcej niż Gita, aby stworzyć własny system hooków.
Co więcej…
Opanujesz metodę wykorzystywania Gita na pierwszej linii obrony w drodze ku doskonałości kodu źródłowego.
Git. Kurs video. Zaawansowane aspekty konfiguracji popularnego systemu kontroli wersji kończy się na poziomie średnio zaawansowanym. Opanowanie wiedzy zawartej w szkoleniu otworzy przed Tobą wrota wspaniałego świata opcji konfiguracyjnych Gita i – kto wie – być może przemieni Cię w wielkiego entuzjastę tego systemu kontroli.
Git zaawansowany – z czym i po co to się je?
Git, wbrew temu, co twierdzi czasem jego twórca Linus Torvalds, nie jest ani głupi, ani tym bardziej prosty. Git jest bardzo złożoną maszynerią, zbudowaną z warstw, a każda z nich oferuje lepszy i prostszy interfejs. Początkujący użytkownik Gita opanowuje zwykle po pierwsze interfejs położony najwyżej, jakim jest git commit czy też git fetch, nie wiedząc, że w systemie istnieje drugie dno, którym jest jego konfiguracja. Warto spojrzeć na nią przychylnym okiem, ponieważ konfiguracja i słynne komendy `git config –global user.name` oraz `git config –global user.email` mogą być pierwszymi w życiu komendami – jak „Hello World” – które młody adept Gita zobaczy i wykona.
Zaawansowana konfiguracja Gita w pigułce
Usiądź wygodnie, uruchom nasz kurs – i zaczynamy. Na początek spojrzymy na to, czym jest konfiguracja w Gicie i jak możemy do niej bezpiecznie podejść. Krok ten będzie wstępem do krótkiej opowieści dotyczącej tego, że w Gicie systemowa konfiguracja nie jest tym samym, co konfiguracja użytkownika. Później udamy się do mało przyjemnego i pełnego pułapek świata końców linii, aby odkryć, że elastyczność Gita w tym zakresie może stanowić źródło wszelkiej maści problemów. Na szczęście wspólnie uda nam się ten problem przezwyciężyć i do omówienia pozostaną już tylko przyjemne tematy – jak to, że w automatyzacji pracy nie ma haczyków i że zawsze warto z nich korzystać.