Reklama
Administracja systemem Linux. Kurs video. Przewodnik dla początkujących
  • Słupsk
Popularne
39.90 za osobę(Stała)

Obierz kurs na obsługę Linuksa!

System operacyjny Linux znajduje zastosowanie w wielu różnych urządzeniach — od komputerów osobistych, przez superkomputery, po telefony komórkowe, routery, a nawet telewizory i inne sprzęty domowe. W kwietniu 2017 roku Android (a więc de facto Linux) stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Poza funkcją „serca w maszynie” kolejnym z zastosowań Linuksa są środowiska serwerowe. Ich administrator ma za zadanie utrzymywać w sprawności infrastrukturę systemową, instalować i konfigurować aplikacje, a także zapobiegać wszelkim awariom. W wielu firmach działających w sferze IT system Linux jest podstawowym i wymaganym narzędziem pracy — zarówno testerów, jak i developerów.

Linuksa trzeba po prostu znać. Dlatego proponujemy Ci poświęcony mu kurs video. Jego tematyka obejmuje zagadnienia dotyczące administracji i obsługi ogólnej systemu Linux. W ramach szkolenia zapoznasz się procesem instalowania oraz uruchamiania systemu w dwóch różnych wariantach: za pomocą maszyny wirtualnej oraz za pośrednictwem pendrive’a z nagranym obrazem systemu. Nauczysz się między innymi tworzyć skrypty powłoki, które ułatwiają i automatyzują pracę — nie tylko programistów, ale i standardowych użytkowników systemu. Opanujesz także obsługę edytora tekstu Vim, co zdecydowanie zwiększy produktywność Twojej współpracy z Linuksem.

Jakie korzyści wyniesiesz z tego szkolenia?

W ramach pracy z naszym kursem:

  • poznasz instrukcje sterujące oraz ogólne zasady tworzenia skryptów powłoki;
  • będziesz korzystać z klientów SSH oraz FTP w celu nawiązania zdalnej łączności z serwerami;
  • dowiesz się, gdzie kryją się informacje na temat każdego narzędzia w systemie Linux;
  • opanujesz zasady poruszania się po strukturach katalogów w systemie Linux, a także tworzenia oraz modyfikacji plików i katalogów,
  • będziesz też zarządzać prawami dostępu do nich;
  • zainstalujesz i uruchomisz system za pomocą bootowalnego pendrive’a lub maszyny wirtualnej;
  • sprawdzisz, jak działają podstawowe komendy służące monitorowaniu sieci.

Co więcej…

zaprzyjaźnisz się na dobre z edytorem Vim.

Administracja systemem Linux. Kurs video. Przewodnik dla początkujących zakończysz na poziomie podstawowym.

Linux jest ważny. Także dla… Microsoftu

Udowodnił to ostatnio, przyłączając się do konsorcjum Open Invention Network i przekazując mu za darmo sporą część swojej własności intelektualnej. Po co? Przede wszystkim po to, by wesprzeć najpopularniejszy darmowy system operacyjny świata! Dzięki temu bezprecedensowemu krokowi Microsoftu dostęp do jego zastrzeżonych dotąd rozwiązań został otwarty dla tysięcy członków OIN, którzy wspólnie pracują nad udoskonalaniem oprogramowania typu open source. W tym oczywiście systemu Linux.

Operacje na systemie krok po kroku

Kurs, który Ci proponujemy, nie jest długi, w całości bowiem trwa godzinę i niecały kwadrans. Nie zdążysz się znudzić, za to opanujesz dzięki niemu najważniejsze zagadnienia, które musisz znać, jeśli chcesz pracować z Linuksem. Zaczniesz od uruchomienia systemu — najpierw w trybie „live”, potem w maszynie wirtualnej. Zapoznasz się z tłem historycznym i kilkoma ciekawostkami, które przybliżą Ci i nieco oswoją Linuksa. Następnie przyjrzysz się budowie drzewa katalogów oraz roli konta typu root. Poznasz zasady pracy w konsoli, dowiesz, się czym jest strumieniowanie danych i jak tworzy się potoki. Będziesz pracować z tekstem, a także z wyrażeniami regularnymi. W programie kursu ujęto zagadnienia dotyczące zmiennych powłoki, aliasów i praw dostępu w systemach Linux, znajdziesz tu również wskazówki, jak prawidłowo zarządzać procesami i działać w linuksowym edytorze tekstu. Po opanowaniu narzędzi służących do monitorowania i obsługi sieci w systemach Linux zapoznasz się z klientami FTP i SSH, a na koniec nauczysz się tworzyć skrypty powłoki.

Tak naprawdę dla żadnego problemu nie ma po prostu dwóch odpowiedzi, niemal zawsze znajdzie się ich przedział, a „to zależy” jest niemal zawsze najlepszą odpowiedzią na każde większe pytanie. – Linus Torvalds

Przegląd